SYSTEM KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH
to zespół urządzeń służących do pozyskiwania energii słonecznej oraz przetwarzania jej w energię cieplną. Nagrzewane słońcem kolektory oddają ciepło do zbiornika wody przy wykorzystaniu węży solarnych, w których płynie glikol. Zbiornik ten zasila system hydrauliczny w budynku, dzięki czemu mamy ciepłą wodę użytkową bądź dodatkowo wspomaganie centralnego ogrzewania.
Elementy systemu solarnego:
- kolektory słoneczne płaskie lub rurowe
- zbiornik wody
- grupa pompowa
- sterownik
RODZAJE KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH
Kolektory płaskie to system miedzianych rurek, które z jednej strony chronione są przez aluminiową obudowę, w której znajduje się izolacja, z drugiej – hartowaną szybą odporną na uszkodzenia. Pomiędzy szybą a rurkami, wbudowany jest absorber pokryty różnymi substancjami silnie pochłaniającymi promieniowanie słoneczne. Kolektory płaskie są najbardziej wydajne w okresie letnim, kiedy promieniowanie jest bezpośrednie i pod odpowiednim kątem pada na kolektor.
Kolektory próżniowe rurowe przepływowe zbudowane są z kilku bądź kilkunastu szklanych rur, chroniących miedziane rurki, które transportują nagrzany glikol do zbiornika wody. Próżnia znajdująca się w podwójnej rurze szklanej pozwala na lepszą izolację i sprawia, że kolektory próżniowe są bardziej efektywne w porach o mniejszym nasłonecznieniu (jesień, zima) niż kolektory płaskie.
Kolektory próżniowe rurowe heat pipe podobnie jak kolektory rurowe przepływowe, zbudowane są z kilku bądź kilkunastu szklanych rur, w których znajdują się rurki zawierające alkohol. Nagrzana ciecz oddaje swoje ciepło, glikolowi płynącemu w rurze zbiorczej i dalej transportowane jest do zbiornika wodnego.
Elementy budowy kolektora słonecznego:
Absorber – jest to element kolektora, którego zadaniem jest pochłanianie – absorbowanie promieni słonecznych
Szyba solarna hartowana – hartowana szyba o niskiej zawartości żelaza, z jednej strony chroni kolektor przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak wiatr, deszcz, śnieg czy grad oraz chroni przed stratami ciepła do otoczenia. Z drugiej zaś pozwala na przyswajanie jak najsilniejszego promieniowania słonecznego
Izolacja cieplna – zapewnia ona jak najniższe straty ciepła do otoczenia. Izolacja wykonywana z wełny mineralnej, montowana jest na spodzie kolektora płaskiego.
PROJEKTOWANIE SYSTEMÓW KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH
Elementem gwarantującym prawidłowe funkcjonowanie instalacji kolektorów słonecznych jest prawidłowe wykonanie jej projektu. Należy go wykonać w oparciu o inwentaryzację budynku oraz potrzeby Klienta. Zebrane informację pozwolą na możliwie najlepszy dobór urządzeń. Elementami składowymi planu są: schematy istniejącego systemu grzewczego, schematy stanu planowanego, wymiarowanie instalacji oraz opis funkcjonowania. Każdy projekt tworzony przez naszych projektantów poddawany jest symulacji komputerowej w celu pozbycia się potencjalnych błędów. Dostosowany jest również do wymogów stawianych przez instytucje dofinansowujące urządzenia.
MONTAŻ SYSTEMÓW KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH
Miejsce instalacji kolektorów słonecznych jest dowolne. Montowane mogą być zarówno na dachu, ścianie budynku lub na ziemi. W celu dobrania optymalnej instalacji kolektorów słonecznych należy kierować się:
- Kątem nachylenia kolektorów słonecznych (450)
- Usytuowaniem kolektorów słonecznych w kierunku południowym
- Elementami, które mogłyby zacieniać kolektory i zmniejszać tym samym efektywność instalacji
SERWIS SYSTEMÓW KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH
Instalacja kolektorów słonecznych wymaga okresowego serwisowania zapewniającego długotrwałe, bezpieczne i bezawaryjne funkcjonowanie.
Corocznie wykonywany przegląd powinien obejmować:
- Kontrolę ciśnienia w instalacji,
- Kontrolę stanu i poziomu glikolu,
- Kontrolę stanu połączeń lutowanych, skręcanych itp.