SYSTEM FOTOWOLTAICZNY
to zespół urządzeń, których zadaniem jest przetworzenie energii słonecznej
w energię elektryczną. Nagrzewane słońcem panele fotowoltaiczne wytwarzają prąd
i przesyłają go do inwertera. Zadaniem inwertera jest zamiana prądu stałego produkowanego przez panel fotowoltaiczny, w prąd zmienny, dostosowany do domowych odbiorników energii. W zależności od rodzaju instalacji, wyprodukowany prąd możemy przesyłać do sieci elektroenergetycznej bądź przechowywać w akumulatorach.
SYSTEMY DOŁĄCZONE DO SIECI (on-grid) włączone są do sieci elektroenergetycznej dzięki czemu nadmiar wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną energii elektrycznej bezpiecznie do niej trafia.
Elementy systemu fotowoltaicznego on-grid:
- Panele fotowoltaiczne
- Puszka przyłączeniowa
- Licznik inteligentny
- Inwerter (falownik)
- Wyłączniki i zabezpieczenie po stronie AC i DC
SYSTEMY WYDZIELONE (off-grid, samodzielne, autonomiczne) nie są podłączone do sieci elektroenergetycznej a wytworzona energia elektryczna magazynowana jest w akumulatorach.
Elementy systemu fotowoltaicznego off -grid:
- Panele fotowoltaiczne
- Puszka przyłączeniowa
- Licznik
- Inwerter (falownik)
- Wyłączniki i zabezpieczenia
- Akumulator
- Regulator ładowania
Licznik inteligentny – Urządzenie zliczające energię elektryczną wyprodukowaną w instalacji fotowoltaicznej oraz pobraną z sieci.
Inwerter – Urządzenie elektryczne służące do zamiany prądu stałego (wyprodukowanego przez panel fotowoltaiczny) w zmienny o parametrach umożliwiających zasilanie innych urządzeń elektrycznych, korzystających z prądu o napięciu 230V.
Akumulator – Zadaniem akumulatorów jest gromadzenie energii wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne, którą można wykorzystać w dogodnym dla inwestora momencie.
Regulator ładowania – Urządzenie montowane między baterią słoneczną a akumulatorem, służące do utrzymywania akumulatora w pełni naładowanego, nie dopuszczając do jego przeładowania oraz nadmiernego rozładowania.
BUDOWA I RODZAJE PANELI FOTOWOLTAICZNYCH
Urządzenia te zbudowane są z płytek krzemowych, których celem jest przekształcenie energii słonecznej w elektryczną. Panel fotowoltaiczny tworzą połączone ze sobą, a następnie zalaminowane folią EVA, ogniwa fotowoltaiczne. Przed czynnikami zewnętrznymi chroni je szyba antyrefleksyjna wbudowana w aluminiową ramę. Do tylnej powierzchni panelu przymocowana jest puszka z kablami.
Rozróżniamy kilka rodzajów paneli fotowoltaicznych, z czego najpopularniejszymi są:
Monokrystaliczne – ogniwa wykonane z jednego kryształu krzemu. Można je rozpoznać po ściętych narożnikach oraz jednolitym granatowym kolorze. Charakteryzują się dużą sprawnością (17-20%) oraz wysoką ceną.
Polikrystaliczne – ogniwa składające się z wielu kryształów krzemu. Posiadają one charakterystyczną powierzchnię, która ukazuje ich różnorodną strukturę wewnętrzną. Sprawność paneli waha się między 14 a 18%, a cena jest adekwatna do wydajności.
Amorficzne (cienkowarstwowe) – powstają z bezpostaciowego krzemu. Ich zaletą jest duża elastyczność, dzięki czemu zintegrowane są z budynkami np. jako fasady bądź balustrady. Cechują się niską sprawnością nieprzekraczającą 10% oraz adekwatnie niższą ceną.
PROJEKTOWANIE SYSTEMÓW FOTOWOLTAICZNYCH
Elementem gwarantującym prawidłowe funkcjonowanie instalacji fotowoltaicznej jest prawidłowe wykonanie jej projektu. Należy go wykonać w oparciu o inwentaryzację budynku oraz potrzeby Klienta. Zebrane informację pozwolą na możliwie najlepszy dobór urządzeń. Każdy projekt tworzony przez naszych projektantów poddawany jest symulacji komputerowej w celu pozbycia się potencjalnych błędów. Dostosowany jest również do wymogów stawianych przez instytucje dofinansowujące urządzenia.
MONTAŻ SYSTEMÓW FOTOWOLTAICZNYCH
Panele fotowoltaiczne montowane są na dachu, fasadzie bądź na ziemi. W celu dobrania optymalnej instalacji fotowoltaicznej należy kierować się:
- Kątem nachylenia modułów (ok. 300 względem poziomu)
- Kierunkiem paneli w stronę południową
- Elementami, które mogłyby zacieniać panele i zmniejszać tym samym efektywność instalacji
SERWIS SYSTEMÓW FOTOWOLTAICZNYCH
Instalacja fotowoltaiczna wymaga stałych obserwacji oraz okresowego serwisowania, co zapewni jej długotrwałe, bezpieczne i bezawaryjne funkcjonowanie.
Przegląd półroczny obejmuje przegląd urządzeń znajdujących się na zewnątrz (wyłącznik, puszka przyłączeniowa, inwerter, kable) pod kątem obecności insektów, gryzoni czy wody.
Przegląd czteroletni wymaga powtórzenia pomiarów elektrycznych i porównania z pomiarami przy uruchomieniu systemu fotowoltaicznego.