Lepsza energia, bo ze słońca

Fotowoltaika, kolektory słoneczne, pompy ciepła – o tym dlaczego warto zainwestować w produkcję energii ze źródeł odnawialnych rozmawiamy z dr inż. Anną Dyląg – przedsiębiorcą, trenerem i konsultantem.

LIFE IN. Łódzkie: Czy nauczyliśmy się już rozsądnie gospodarować energią, wyłączamy niepotrzebne urządzenia, oszczędzamy?

Anna Dyląg: Cały czas się tego uczymy, ale w końcu zaczęliśmy dostrzegać korzyści, a nasza świadomość dotycząca efektywności energetycznej i zarządzania energią stale wzrasta. Dostrzegają to przedsiębiorstwa, samorządy i zwykli obywatele – wszyscy, którzy bez prądu nie mogą normalnie funkcjonować.

Kiedy mówimy energia, to zwykle mamy na myśli prąd produkowany w elektrowni. A coraz bardziej powszechna staje się produkcja energii ze źródeł odnawialnych, np. ze słońca. Da się ją wykorzystać na nasze potrzeby?

Oczywiście, to się już dzieje. Słońce jest wykorzystywane do produkcji energii elektrycznej i cieplnej na coraz szerszą skalę. Pomocne w tym są technologie odnawialnych źródeł energii, które wykorzystują ciepło wytwarzane przez promienie słoneczne – fotowoltaika, kolektory słoneczne i pompy ciepła. Elektrownie fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną, dzięki której możemy naładować telefon i ogrzać dom. Kolektory słoneczne i pompy ciepła przetwarzają energię słoneczną w energię cieplną, która umożliwia ogrzanie naszych domów.

Słońce czasem chowa się za chmury, co wtedy? Da się przechować energię z promieni słońca?

Choć w Polsce mamy trudniejsze warunki do rozwoju odnawialnych źródeł energii niż w innych europejskich krajach, to jednak z przechowywaniem energii radzimy sobie znakomicie – mamy u nas bardzo korzystny system przechowywania energii w sieci elektroenergetycznej. Pamiętajmy o tym, że nawet, gdy jesteśmy w pracy, poza domem, to słońce produkuje dla nas energię elektryczną, która trafi a do sieci. Możemy ją zużyć od razu albo magazynować przez rok. Magazynowanie oczywiście kosztuje – 20 procent wartości energii, która trafiła do sieci.

To całkiem sporo…

Tak, ale w porównaniu z magazynowaniem w akumulatorach, sieć elektroenergetyczna jest lepszym i znacznie tańszym rozwiązaniem.

Czy cenowo fotowoltaika jest konkurencyjna wobec energii wytwarzanej w elektrowni?

Odnawialne źródła energii, w tym, fotowoltaika, już od kilku lat są bardziej opłacalnym rozwiązaniem. Należy jednak rozróżnić, czy mówimy o istniejących budynkach czy nowo powstających.

A jakie wpływ na zużycie energii ma to czy mieszkamy w starym, czy nowym budynku?

Współczynnik zużycia energii w nowo budowanych domach z roku na rok jest coraz niższy. Odnawialne źródła energii instalowane w tych budynkach pokrywają roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną i cieplną. Nie trzeba żadnej dodatkowej inwestycji. Osoby decydujące się na konwencjonalny sposób ogrzewania ponoszą koszty kominów, powierzchni kotłowni, kotła oraz corocznego opału. Koszty instalacji fotowoltaiki oraz kotła podczas budowy domu są podobne, eksploatacja zaś całkowicie inna. Energia cieplna i elektryczna z elektrowni fotowoltaicznych są darmowe.

Czy polskie miasta, gminy dążą do zwiększenia efektywności energetycznej? Na czym ona powinna polegać?

Polskie samorządy, coraz częściej widzą potrzebę sprawnego zarządzania energią. Świadome i rozważne gospodarowanie energią na terenie gminy, to szansa na rozwiązanie problemów energetycznych własnych mieszkańców. Taką możliwość dają przemyślane plany zagospodarowania przestrzennego i właściwie zaplanowane zużycie energii. Ważne jest też to, by planowanie oparte było na sugestiach mieszkańców. Istotnym elementem w tym procesie jest też włączenie się gminy w ogólnoświatową walkę ze zmianami klimatycznymi oraz pokazanie, że samorządowi zależy na ochronie środowiska i efektywnej gospodarce zasobami.

A efekty, które odczujemy w portfelu?

Jest ich sporo. Po pierwsze, efektywniejsze wykorzystanie energii elektrycznej i cieplnej spowoduje, że mniej będziemy płacić. Po drugie, wzrośnie bezpieczeństwo energetycznego gminy i ograniczona zostanie emisja gazów cieplarnianych. No i po trzecie, nastąpi znaczna poprawa w jakości przesyłanej energii ze względu na instalację nowoczesnych sieci wewnętrznych.

Czy może Pani wskazać jakieś miasto, które w ostatnich latach znacznie obniżyło rachunki za energię elektryczną i powiedzieć, jakie działania do tego doprowadziły?

Choćby Katowice i Piaseczno. Dzięki zaangażowanym, konsekwentnym działaniom energetyków miejskich i wprowadzeniu sprawnego zarządzania energią, miasta te zaoszczędziły kilka milionów złotych rocznie na zużyciu energii. Proces oszczędzania zwykle zaczyna się od inwentaryzacji infrastruktury gminnej, umów oraz modernizacji budynków gminnych. Największy problem samorządów, to brak urzędników, którzy mają odpowiednie kwalifikacje we wdrażaniu systemu zarządzania energią. Można temu zaradzić szkoląc fachowców. Szkolenia oparte na praktycznych zagadnieniach z zakresu gospodarki energetycznej dają szanse na rozwinięcie odpowiednich kompetencji.

Rozmawiał Damian Karwowski
Foto: Robert Szymczak

 

Dr inż. Anna Dyląg
Ambasadorka energetyki obywatelskiej angażującej mieszkańców w procesy zarządzania energią w gminach. Autorka licznych artykułów publikowanych w periodykach oraz książkach z zakresu energetyki i zarządzania. Pracuje m.in. z władzami gminnymi, przedsiębiorcami oraz setkami osób, którym doradza jak wdrażać projekty z zakresu energetyki odnawialnej i zarządzania energią. Swoje doświadczenia rozwijała we Włoszech, gdzie wraz z urzędnikami departamentu energii w Bolonii realizowała wdrożenie regionalnych strategii energetycznych. Ekspert Komisji Europejskiej ds. energii odnawialnej w programie Horyzont 2020, dzięki czemu wpływa na kształt polityki energicznej oraz realizowanych projektów w Europie. Aktywnie wspiera rozwój energii odnawialnej i obywatelskiej poprzez uczestnictwo w licznych konferencjach, ruchach czy organizacjach działających na rzecz ochrony klimatu.

Korzystasz z paneli?

To się opłaca! Jeśli zainstalujesz na dachu domu panele fotowoltaiczne wielkości 3.78 kWp, pozwalające wyprodukować w ciągu roku 3629 kWh, to przez 25 lat zaoszczędzisz na rachunkach 34725 zł. Jakim sposobem? Jeśli miesięcznie za energię płacisz obecnie 180 zł, to w rachunku rocznym daje kwotę 2160 zł, tymczasem roczny rachunek za energię z instalacją fotowoltaiczną wyniesie 259,38 zł. Koszt zainstalowania paneli o wspomnianej mocy to wydatek rzędu 21870 zł. Znaczną część tego wydatku możemy pokryć z dofinansowania ze środków unijnych.

Tekst jest kopią artykułu:

http://lifein.pl/anna-dylag-lepsza-energia-bo-ze-slonca/

 

 

 

Zapraszam do skomentowania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

LinkedIn
LinkedIn
Share